Kto som?

Môj príbeh….odkiaľ a kam kráčam…

Odkedy sa pamätám, mávam plnú hlavu myšlienok. Už ako dieťa som bola zvedavá na to, či to tak má každý. Otravovala som dospelých s otázkou, či vedia prestať myslieť. Bola som presvedčená, že prestať myslieť je rovnaké ako prestať dýchať:-)

Pred 34 rokmi som mala šesť rokov, a bola som tým posledným dieťaťom, ktoré by ste si v triede plnej osobností všimli. A ak aj áno, tak len preto, že by Vás upútalo mlčanlivé, trochu smutné dieťa, s pocitmi, ktoré burácali iba potichu:-)

Každou ďalšou životnou etapou bolo stále jasnejšie, že som totálne nepraktická a môžem sa živiť jedine hlavou a v ruke držať maximálne pero. Túžila som, ako každý správny introvert, byť hlavne sama so svojimi knihami, ale ľudia okolo mňa ma neustále oslovovali a chceli so mnou riešiť svoje problémy. 

A tak cez rôzne iné zastávky v živote mi jedného dňa došlo, že nemôžem byť nikým iným a ničím iným, ako psychologičkou, psychoterapeutkou. Zrazu všetky súvislosti dotvorili mozaiku a ja som sa konečne stala sama sebou. 

Vekom a pribúdajúcimi životnými skúsenosťami som bola čoraz viac presvedčená, že:

Cesty nenachádzame, ale vytvárame

Súčasťou mojej práce je pomáhať ostatným s vytváraním ich vlastných ciest. Ciest, ktoré vedú k riešeniu ich životných starostí. Všetky tie knihy, čítanie a štúdium sa ukázali ako veľmi užitočné nástroje, ktoré mi pomohli porozumieť zložitosti ľudskej psychiky. Ale vedela som a cítila som, že veda nestačí. 

From science to art. Od vedy k umeniu.
To bol môj sen. Prekročiť suché vedecké teórie a vdýchnuť im život. Reálne ľudské príbehy nie sú zvedavé na vedecké teórie. Ľudia sa túžia dostať zo svojich problémov.

Otvorila som preto po skončení štúdií Ateliér duševného zdravia. Nie ambulanciu v sterilnej, neosobnej poliklinike, ale prívetívé miesto, kde sa dá v pokoji porozprávať, ako nám ten život komplikuje život. Kde sa veda pretvára do umenia načúvať, umenia terapie slovom v tom najhlbšom slova zmysle. A nielen to.

Poďte so mnou nahliadnuť bližšie...

Poznáte aj Vy vo svojom okolí ľudí, ktorí sa dokážu napriek všetkým ťaživým životným skúsenostiam usmievať, byť pokorní, vďační a pritom sebavedomí a vnútorne spokojní? Ľudí, ktorých myšlienky a názory by ste radi spoznali bližšie a ktorých vyrovnanosť a životná pohoda sú závideniahodné? Myslíte, že je to len otázka šťastia, alebo náhody?

A poznáte aj Vy ten pocit, kedy sa zmietaní emóciami cítite úplne ochromení k racionálnemu konaniu? Kedy Vás ovládajú sily, nad ktorými nemáte úplnú kontrolu? Kedy uvažujete, či ste ešte normálni alebo sa zbláznili tí druhí?

Mojím dlhodobým profesným zázemím a vášňou je klinická psychológia, odbor štúdia ľudskej psychiky a jej záludností ma privádza vždy nanovo do úžasu. Akí komplikovaní a akí jednoduchí občas my ľudia vlastne sme.

Ale najväčšou mojou túžbou bolo a je pochopiť, prečo sa niektorí z nás dokážu dostať práve do tej skupiny, ktorá zvláda nároky života a spokojne a plnohodnotne funguje.

Môj vnútorný pozorovateľ…

Mala som možnosť v uplynulých rokoch sprevádzať množstvo pacientov a klientov, ktorí prechádzali širokým spektrom životných ťažkostí. Ak nerátam samotné psychické ochorenia, trápia nás najviac naše každodenné vzťahy, v ktorých najintenzívnejšie žijeme naše životy. V nich sa najviac trápime a sužujeme.

A ak to nie sú vzťahy, prichádza na scénu samota, osamelosť, ťažkosti nájsť si vhodného partnera, smútok, úzkosť, melanchólia, nadmierná miera stresu, preťaženie, vyhorenie, extrémna emocionálna citlivosť… a znova vzťahy, rodičovské, rodinné, či pracovné, v ktorej sme niekedy obeťami, inokedy tyranmi.

Oblastí, v ktorých sa ľudia trápia, prežívajú negatívne emócie, cítia sa preťažení požiadavkami tohoto rýchleho života, je neúrekom…

foto by Ingrid Jantova

Po vojne je každý generálom…

A rovnako tak sa na nás zo všetkých strán valia zaručené dobré rady…ako sa mať rád, ako si zvýšiť sebavedomie, ako uspieť, ako zefektívniť komunikáciu, ako nájsť toho pravého…

Pulty kníhkupectiev sa prehýbajú pod záplavou príručiek, psychologické nakladateľstvá sa tiež nesťažujú na nedostatok práce a čakáreň moja i mojich kolegov je beznádejne plná, pričom termíny sú obsadené na mesiace dopredu…

Dobrá rada nad zlato

Sama podlieham kúzlu kníh, a verím, že poznanie je pravou cestou k pochopeniu a kľúčom k riešeniu. Ak je niečo, v čom sa dokážem beznádejne stratiť v čase a priestore, sú to práve knihy. A ako inak, lákajú ma najmä tie s psychologickou tematikou, od tých najjednoduchších až po tie, ktorým ledva rozumieť:-)

Vo svojej práci som ako doma, integrujem všetko to načítané do praxe a dokážem podať tie zložité vedecké teórie ľuďom tak, aby z nich mali osoh. Aby dokázali rozumieť, prečo (ne)fungovali v danom životnom období práve najideálnejšie, prečo opakujú rovnaké chyby, prečo sa im nedarí vymedziť ich “ja”. Prečo stále uprednostňujú potreby druhých a zabúdajú na svoje vlastné….a vela ďalších “prečo”, siahajúcich od detstva až po súčasnosť.

Pochopenie sa stáva prvým krokom na ceste k riešeniu a zmene. Najväčším expertom na náš život sme totiž najviac my sami.

Všetkým, ktorí svoju cestu chcú vytvárať…inak a lepšie

Bod zlomu nastal, keď som si uvedomila, že nie je v mojich silách byť nablízku všetkým tým, ktorí to potrebujú. Že sú stale medzi nami mnohí, ktorí by potrebovali profesionálnu psychologickú pomoc a podporu, ktorým už nestačí preberať problémy s kamarátkou na káve.

Mojou túžbou je podať pomocnú ruku nielen pacientom v mojej ambulancii, ale všetkým, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu alebo nechcú využiť osobné stretávanie na psychologických sedeniach.

On-line psychologická podpora

A to je aj dôvod, prečo som tu v on - line priestore vytvorila zdarma e-book a iné nástroje psychologickej podpory.
Ľudskou rečou sa snažím podať jasný a zrozumiteľný spôsob, ako zvládnuť boj medzi emóciami a raciom, ako do svojho života priniesť viac pohody a osobného šťastia, alebo zjednodušene, ako sa zo života “nezblázniť”.

Môže sa stať Vaším súkromným sprievodcom na dobrodružnej ceste spoznávania zákutí Vašej vlastnej psychiky a zdolávania zákrut, ktoré Vás na tejto ceste prekvapia. Je v ňom funkčný, rokmi a praxou overený súbor spôsobov, ako si udržať duševné zdravie a nájsť pokoj a vyrovnanosť v každej životnej situácii.