Vianočná terapia

Vianoce jednoducho prídu. Prídu, aj keď nemáme ešte VŠETKY darčeky. Prídu, aj keď NESTÍHAME s dokončovaním deadlinov v práci, upratovaním či pečením a varením. Prídu, či sme ich fanúšikmi, alebo zarytými odporcami, či sa na tešíme, alebo nám ich príchod prináša zmiešané pocity.
Prinášajú – jednému pohodu a pokoj, inému… obavy z osamelosti, alebo aj prílišnej blízkosti, smútky, strachy, sklamania… ich vplyvu sa jednoducho nemôžeme vyhnúť.

Už len preto, že nejaký postoj treba zaujať, keďže sa na nás „komerčný X-mas duch“ valí zo všetkých strán dlho pred Štedrým dňom, či v podobe reklamnej alebo hudobnej „nádielky“, a ten duchovný, spirituálny vplyv je skôr pre tých odvážnejších, ktorí sa vedome a cielene rozhodnú pre vlastnú ne-mainstreamovú cestu vnútorného naladenia.

Kladiete si otázku, kde sa stratilo čaro Vianoc? Kúzlo bieleho ticha, pokoja v duši, spomalenia a rozjímania nad čarom prítomného okamihu?
Vianočný čas je čosi ako test vzťahov, a to vzťahov každého druhu. Určite nemusím asi rozpisovať, koľko párov sa práve počas obdobia sviatkov a dovoleniek háda viac ako obyčajne, a verte, že skôr kvôli malichernostiam ako kvôli nejakým zásadne zmysluplným veciam.

Koľko rodičov dobrovoľne kúpi svojim deťom záľahu darčekov, a koľko z nich potom deprimovane hľadí na svoje deti, ako sa s nimi nedokážu hrať, ako ich nedokážu oceniť, aké sú nevďačné. Koľko detí ani nerozumie, čo s toľkými darčekmi vlastne robiť, nakoniec, deti sa vždy chcú hrať najmä s rodičmi, a preto pištia, otravujú, a nič z tých draho nakúpených vecí nedáva zmysel a nevracia späť svoju cenu. Zámerne píšem cenu, nie hodnotu…

Koľkí z Vás tŕpnu, ako prežijú večeru so svokrovcami, švagrovcami, povinnými jazdami u príbuzných, so všetkým tým napätím a uľahčením, keď je už konečne potom? So všetkými tými „akožedarčekmi“ v podobe šálok, kozmetických balíčkov či sviečok, ktoré sa dajú kúpiť aj v poslednej minúte pred záverečnou a už nemôžu byť neosobnejšie?

Pokiaľ naše vzťahy nie sú dobré, Vianoce ich veru nezachránia. A pokiaľ dobré sú, unesú aj nejakú tú nedokonalosť.

Tradície mojej, Tvojej rodiny sa dajú skĺbiť do „našej“ spoločnej tradície, niečo je možné pridať, niečo vypustiť, nemá zmysel držať zubami – nechtami niečo, čo nám len pripomína bolestivé straty alebo vytvára napätie, a radšej sústrediť svoju energiu na hľadanie nových, zmysluplných rituálov, ktoré nás budú obohacovať…

Keby sme trvali na nemennosti, strnulej dokonalosti (lebo takto to predsa vždy bývalo a takto je to najlepšie!) možno by nám cez prsty prekĺzla šanca nových začiatkov, nových príležitostí, šanca žiť vzťah, nie len super tradíciu.

Čo je na Vianociach totiž pekné, je to, že nás predsa len vracajú k základom, k určitej nemennosti, pravidelnosti, rytmu života, ktorý nás môže upokojovať. Preto máme tak často pocit, že spolu s Vianocami sa vracia kus nášho detstva, a stačí k tomu aj nepatrný vnem – možnosť nadýchnuť sa vône ihličia, vrátiť sa vymrznutí zo svižnej prechádzky a pripomenúť si, kam patríme, kde je naše srdce, kde je náš domov.

Preto, ak si nájdete aj v tomto vianočnom čase chvíľku pre seba, porozmýšľajte, čo sa Vám darí naplniť v súlade s tradíciou, a potešte sa tým. A ak je niečo, čo Vás privádza do vnútornej nepohody až stresu, nechajte svoje vnútro rozhodnúť, či Vám táto cena za to stojí. Pocit hlbokého šťastia Vám totiž nebudú tvoriť tradície, ale vzťahy. Skúste preniesť kúsok odpustenia, pokory a láskavosti do Vášho srdca. Dáte tak Vianociam ďalší zmysel.

Som psychoterapeutka. Pomáham ľuďom prekonávať ťažké životné obdobia. Mám dlhoročné skúsenosti s pomocou ľuďom v ich psychických ťažkostiach, v zvládaní emócií, úzkosti, depresie, či problematických vzťahov. Som autorkou e-Booku "O päť minút dvanásť" ktorý nájdete tu >> a tiež "Ako nájdete vnútornú silu na to, aby ste veci zmenili"ktorý nájdete tu. >> . Môj príbeh nájdete tu >>